Wiemy, jak wybrać najlepsze łóżeczka dla dzieci

Szybkie metody, jak wybrać łóżeczka dla dzieci
30 grudnia 2019
Szybki sposób na łóżko rosnące z dzieckiem
16 stycznia 2020

Łóżeczko dla dziecka to zazwyczaj centrum pokoju dziecięcego. Nie tylko w przypadku niemowląt, które spędzają w nim dużo czasu, ale i starszych dzieci. Często jest miejscem dziecięcych wyobrażonych przygód, licznych zabaw, jak również czasu spędzanego z rodzicami na lekturze. Właśnie dlatego tak ważne jest wybranie najlepszego łóżeczka dziecięcego.


Rodzaje łóżeczek dla dzieci

Oferta mebelków dla dzieci jest bardzo szeroka, dlatego wybierając łóżeczko warto zapoznać się z dostępnymi opcjami. Wybór modelu jest uzależniony przede wszystkim od wieku dziecka, gdyż inne potrzeby ma niemowlę, a inne mały przedszkolak. Od łóżeczka niemowlęcego, po starsze dziecko ma się m.in. takie możliwości:

  • łóżeczko drewniane z regulacją – jest wciąż najpopularniejszym typem i częstym wyborem, warto sprawdzić, czy posiada regulację wysokości, ponieważ początkowo maluch powinien leżeć wyżej, zbiegiem czasu i nabywania umiejętności siedzenia oraz chodzenia materac można obniżać, żeby dziecko samo nie wychodziło;
  • łóżeczko z przewijakiem – praktyczne dla niemowląt, zwłaszcza. że przewijak można odczepiać i doczepiać ponownie, ułatwia przebieranie, głównie nocą dzięki czemu nie rozbudza się przesadnie malucha; bardziej rozbudowane modele posiadają jeszcze szuflady lub wbudowaną komodę na drobiazgi;
  • łóżeczko z ruchomymi szczebelkami – ma wymiary standardowego łóżeczka, jednak możliwość usunięcia szczebelków albo obniżenia całego boku. Jest to bardzo praktyczne dla mam karmiących w nocy (wystarczy, że bok łóżeczka zsuną w dół i mogą bez wstawania przenieść dziecko bliżej siebie);
  • kołyska dla dziecka – na pierwsze 4-5 miesięcy dobrą decyzją może być także kołyska, w której łatwiej kołysać dziecko do snu, jednak decydując się na nią warto pamiętać, że najlepsze są kołyski dreamer. Ich głównymi zaletami jest stabilność konstrukcji oraz kołysanie się w ruchu wertykalnym, tj. góra-dół. Badania potwierdzają, że jest to najzdrowszy ruch dla niemowląt, zbliżony do naturalnego, stymulujący ich mózg. Jednocześnie kołysanie w ten sposób wymaga mniej wysiłku ze strony rodziców.

Zazwyczaj w sklepach dostępne są łóżeczka dziecięce w rozmiarach 60/120 cm lub 70/140 cm. W przypadku tych drugich możliwe jest ich zmienianie wraz ze wzrostem dziecka. Odpowiednie złożenie pozwalają na przygotowanie tapczanu dla starszego dziecka i wykorzystanie go nawet do 4-5 roku życia.


Mobilność łóżeczka dla dzieci

Dobre łóżeczko dla dziecka, czy to dla chłopca czy dla dziewczynki powinno być także mobilne. Łóżeczko na kółkach to bardzo dobry pomysł. Przynajmniej jeśli jest to mebel dziecięcy na pierwsze miesiące życia. Niezależnie od tego, czy będzie to łóżeczko standardowe, drewniane czy kołyska, można zadbać o to, by miało kółka. W czasie pierwszych miesięcy dziecko częściej śpi w pokoju rodziców, jednak ma też swój pokój. Kółka ułatwiają manewrowanie meblem i zapewnienie maluchowi spokojnego, bezpiecznego kąta na wszystkie drzemki.


Bezpieczeństwo łóżeczka dla dziecka

Najlepsze łóżeczko to także bezpieczne łóżeczko. Przed zakupem konieczne jest sprawdzenie posiadanych przez nie certyfikatów oraz atestów, zgodnych z normami unijnymi. To tylko pierwszy krok. Niezależnie od tego, czy chodzi o łóżeczka dla niemowlaka, kołyskę z baldachimem czy łóżeczko dla dwulatka lub starszego dziecka ważny jest materiał wykonania oraz stabilność mebla. Dzieci są ruchliwe. Skaczą, wspinają się, chodzą, w tym po łóżku i łóżeczku. Konstrukcja powinna wytrzymać intensywne podskakiwanie, nacisk na szczebelki oraz barierki.

Szczebelki w łóżeczkach dobrze jest mieć wyciągane, lecz jednocześnie na tyle mocno zamocowane, żeby dziecko nie mogło ich samo wyciągać. To zadanie rodzica.


Akcesoria do łóżeczka dla dzieci

W dobrym łóżeczku dla dziecka nie powinno znajdować się za dużo dodatkowych akcesoriów. Zamiast zabawek w łóżeczku lepiej zainwestować w karuzelę nad nim, pluszowymi, kolorowymi elementami. Nie należy kłaść poduszek niemowlakowi, ale w przypadku starszego dziecka ich dodatek będzie wskazany, zwłaszcza w różnych kształtach i kolorach. To samo dotyczy pościeli dla dziecka. Im bardziej kolorowa, tym przyjemniej jest dziecku kłaść się do łóżka. Dla wielu maluchów pora spoczynku nie jest ulubioną, więc warto go zachęcić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.