Szybki sposób na łóżko rosnące z dzieckiem

Wiemy, jak wybrać najlepsze łóżeczka dla dzieci
7 stycznia 2020
Styl skandynawski w dziecięcym pokoju – bądź jak malarz Carl Larsson, prekursor tego stylu
23 stycznia 2020

Zakup łóżeczka dla dziecka jest niezwykle istotny. Rodzice zazwyczaj rozważają go jeszcze przed narodzinami malucha albo w niemowlęctwie, kiedy nadchodzi pora na zmianę mebli. Aby nie zmieniać ich co roku, z uwagi na wzrost dziecka, najlepiej zdecydować się na łóżko rosnące z dzieckiem.


Łóżeczko dla niemowlaka i łóżeczko dla przedszkolaka

Pierwszym zakupem rodziców jest zazwyczaj łóżeczko niemowlęce. Jeśli nie zdecydują się na kołyskę, w tym na doskonałą kołyskę dreamer o ruchu wertykalnym, dobrym wyborem będzie łóżeczko z możliwością zmiany konstrukcji.

Taki mebel dziecięcy przez pierwszy 1-1,5 roku jest przystosowany głównie do dziecka leżącego, stopniowo poruszającego się, siadającego i chodzącego. W związku z tym jego konstrukcja wymaga zabezpieczeń w postaci szczebelków, a w okresie chodzącym – również nisko usytuowanego materaca. Jednak z biegiem kolejnych miesięcy dziecko potrzebuje więcej przestrzeni, co oznacza zmianę łóżeczka. Zamiast kupować nowe, lepiej zawczasu wybrać model, który można przerobić na tapczan. Wystarczy wraz instrukcją od producenta dokonać przeróbki mebla zmieniając jego dotychczasową konstrukcję, na dłuższe łóżko, idealne dla 2-4 latka albo na zgrabny tapczan z szufladą na pościel.

Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ dzieci szybko rosną i wydanie dużej sumy na łóżeczko dla niemowlaka tylko na pół roku, może nadwyrężyć budżet domowy. Znacznie korzystniejsza jest inwestycja w mebel dobry na lata.


Łóżko rozsuwane z ograniczeniami

Dwuletnie dziecko nie powinno już sypiać z rodzicami. Czas, żeby miało swoje miejsce każdej nocy i dało również odetchnąć rodzicom. W takiej sytuacji łóżeczko ze zsuwaną barierką, przydatne przy łóżku rodziców można zastąpić dłuższym modelem. Dostępne są modele, których długość można stopniowo zwiększać, rozsuwając je im dłuższe staje się dziecko. Jest to przydatne i maluch może z takiego łóżeczka dla dziecka korzystać nawet do siódmego roku życia. Ewentualnie wystarczy zmieniać materac dla dziecka, gdy będzie widać na nim efekty nadmiernego użytkowania.

Dla 2-3-latków jeszcze dobrym pomysłem będzie kupienie łóżka, które nie jest wysokie, nie ma nóżek, a materac znajduje się na drewnianym stelażu bezpośrednio na podłodze. Jest to szczególnie przydatne u małych wiercipiętów, którzy nocami obracają się, przekręcają i mogliby spać. Innym rozwiązaniem do takiego łóżka jest barierka z brzegu. Są modele łóżek dla dzieci posiadające ją w zestawie, w innych można ją zamontować dodatkowo. Zabezpieczeniem są również łóżka w zaskakujących kształtach, np. domku. Jest to łóżko z baldachimem – takie łóżko dodatkowo zachęci do spania.


Łóżko narożne dla dziecka

Starsze dziecko, od 5 lat wzwyż ma inne potrzeby, jeżeli chodzi o urządzenie pokoju. Łóżko musi w nim być, lecz potrzebne jest miejsce także na inne rzeczy: biurko dla dziecka, szafę dla dziecka, miejsce na zabawki i same zabawki. W takiej sytuacji łóżko narożne stanie się ciekawym i estetycznym rozwiązaniem. Nie zajmuje całego pokoju ani całej ściany, jeśli jego podstawa jest stosunkowo długa na początku, gdy dziecko ma 5-6 lat nie trzeba go nawet rozkładać. Ewentualnie, aby schować do pojemnika pościel. Z czasem łóżko dla dziecka można dostosowywać do potrzebnych wymiarów. Taki model może przetrwać w pokoju dziecięcym nawet przez kilka lat, zwłaszcza jeśli ma neutralny wygląd. Można zawsze zarzucić na łóżko kocyk dla dziecka, żeby było bardziej przytulnie.


Łóżko z dodatkowym miejscem

Gdy dzieci jest dwoje, np. bliźniaki, odpowiednie łóżko stanowi wyzwanie, zwłaszcza rosnące z pociechami. Łóżko z wysuwanym miejscem do spania pozwoli zaoszczędzić miejsce, zapewni dzieciom bliskość, a także posłuży na lata. Dostępne modele nie są małe i dziecku będzie na nich wygodnie (nawet do wczesnonastoletniego wieku). To dobre łóżko dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Ułatwia sen oraz wspólną zabawę i rozmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.