Styl skandynawski w dziecięcym pokoju – bądź jak malarz Carl Larsson, prekursor tego stylu

Szybki sposób na łóżko rosnące z dzieckiem
16 stycznia 2020
Poznaj tajemnicę najlepiej urządzonych dziecięcych pokoików
30 stycznia 2020

Styl skandynawski jest dzisiaj jednym z najmodniejszych stylów aranżacji wnętrz. Został stworzony przez szwedzkiego malarza Carla Larssona i zrobił furorę niemal na całym świecie. Zobacz, czym charakteryzuje się styl skandynawski i dlaczego warto zastosować go w pokoju dziecięcym.


Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Skandynawia – z czym kojarzy się ta część Europy? Przede wszystkim z zimnem, śniegiem i raczej dość ponurą aurą. Styl skandynawski więc stawia na jasne kolory, światło, co daje jasność w pomieszczeniu nawet przy ponurym i ciemnym dniu. Króluje tu biel, ale także odcienie niebieskiego i pastelowe odcienie innych kolorów.

Towarzyszą temu oczywiście charakterystyczne dodatki, kontrasty, a także minimalizm. Urządzanie w takim stylu pokoju dla dziecka można więc uznać za dziwne. Dzieci przecież lubią, gdy jest kolorowo, a pokój dziecięcy kojarzy się raczej z ciepłem i przyjemnością, a nie chłodem i surowością brył. Jednak to tylko stereotypy i okazuje się, że ten styl może znakomicie pasować do dziecięcego pokoju.


Pokój dla dziecka w stylu skandynawskim

Biel oraz pastelowe to doskonałe kolory do dziecięcych wnętrz, a już szczególnie do pokoju dla chłopca. Jednak delikatny, pastelowy róż ciekawie ociepli zimne wnętrze dla dziewczynki. Ponadto przy białych ścianach można zastosować kolorowe, kontrastujące dodatki. Wszystko zależy od wyobraźni rodziców.

Styl skandynawski znakomicie sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Idealnie będą tu pasowały drewniane meble pomalowane na biało, a więc białe łóżeczko czy szafki. Podłogę warto ozdobić dywanem lub wykładziną w geometryczne wzory. Znakomitym pomysłem będzie wstawienie do pokoiku białego indiańskiego namiociku. Każde dziecko marzy o takim namiocie, w którym może schować się czasami przed całym światem. Styl skandynawski nadaje się wspaniale nie tylko do pokoju dla małego dziecka, ale także dla starszaka, który już chodzi do szkoły. Można mu wstawić do niego białe biurko, łóżko, które może być nawet piętrowe czy białą półkę na książki.

Białe ściany można urozmaicić ciekawymi rysunkami wykonanymi nawet razem z dzieckiem. Dla niego będzie to frajda i radość, że samo może zrobić sobie w pokoju coś, dzięki czemu pokoik będzie podobał mu się jeszcze bardziej. Na białe ściany można także zastosować ciekawe naklejki.

Pamiętajmy także o tym, że w stylu skandynawskim ważne jest także oświetlenie. Ten styl stawia na oświetlenie punktowe. Warto więc umieścić w pokoju różne drobne lampki, nawet rezygnując całkowicie z lampy sufitowej. W stylu skandynawskim ważne są także tkaniny. Dywan, koc na łóżku czy okrycie na fotel, a nawet firanka w oknie może ciekawie kontrastować kolorystycznie z bielą ścian, podłogi czy mebli. Firanki są rzadko spotykane w Skandynawii, bo brakuje tam ciągle naturalnego światła, a ludzie nie mają w zwyczaju zasłaniania się firankami, tak jak w Polsce. Jednak nawet firankę można dopasować do całości pomieszczenia.


Wielofunkcyjność pokoju

Urządzając pokój dla dziecka warto pamiętać o tym, że jest on wielofunkcyjny. Dziecko będzie spędzało w nim większość czasu. Niemowlak głównie będzie leżał w łóżeczku i się bawił, ale starsze dziecko będzie robiło już znacznie więcej, bo pokój będzie służył mu także do nauki czy przyjmowania kolegów i koleżanek. W stylu skandynawskim stawia się właśnie nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także na funkcjonalność. Meble powinny być więc lekkie, nieprzytłaczające pomieszczenia swoim ogromem. To idealne rozwiązanie do pokoju dziecięcego. Ponadto w stylu skandynawskim można z powodzeniem urządzić pokój zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca.

Styl ten znakomicie sprawdzi się do urządzenia wspólnego pokoju dla dwójki dzieci. Kiedy trzeba przygotować taki pokój dla dwójki dzieci różnej płci, staje się to ogromnym wyzwaniem. Jednak dzięki stylowi skandynawskiemu problem niemal całkowicie znika. Może się wydawać, że styl skandynawski nie pasuje do dziecięcego pokoju, ale szybko można się przekonać, że jest zupełnie przeciwnie, dzięki niektórym cechom staje się wręcz idealny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.