Poznaj tajemnicę najlepiej urządzonych dziecięcych pokoików

Styl skandynawski w dziecięcym pokoju – bądź jak malarz Carl Larsson, prekursor tego stylu
23 stycznia 2020
Pokój dziecięcy dla chłopca – pokój dziecięcy dla dziewczynki – jakie są podstawowe różnice w aranżacji
6 lutego 2020

Może się wydawać, że urządzenie pokoju dziecięcego jest proste i przyjemne. Z pewnością ilość rzeczy oraz możliwości, jakie dają jest ogromna, lecz czy naprawdę tak łatwo jest dobrze zagospodarować pokój malucha?

 


Wszystko pod ręką

  • Inne wymagania ma pokój dla przedszkolaka, inny dla niemowlaka. Dotyczy to przede wszystkim wyposażenia. Podstawą i centralnym meblem jest łóżeczko niemowlęce. W dobrze urządzonym pokoju obok niego, w zasięgu ręki znajdują się potrzebne meble dziecięce – komoda, przewijak.
  • Można także wybrać łóżeczko w pakiecie z przewijakiem oraz szufladami bądź komodą. Jest to polecane rozwiązanie, gdy mały pokój dziecięcy jest problematyczny przy wstawianiu większej liczby przedmiotów o dużych gabarytach. Dzięki temu zostaje przestrzeń na dodatkowe elementy takie jak lampka, stoliczek, krzesło dla rodzica, które przydaje się podczas nocnego karmienia. Ładnym i jednocześnie praktycznym elementem będzie bujak dla dziecka oraz mamy.
  • Sam zestaw kolorystyczny pokoju dla niemowlaka powinien być stonowany. Choć malucha będą stymulować wyraziste kolory, lepiej postarać się o zabawki (np. karuzela nad łóżeczkiem) w takich barwach, zamiast malować mu ściany na czerwono. Biel, jasne szarości, beże z kolorystycznymi akcentami sprawdzą się znacznie lepiej.

Łóżko lub łóżeczko dziecięce

To niezbędny element każdego pokoju dla malucha, zarówno niemowlaka, jak i starszego. Niezależnie od wieku dziecka – wybór jest szeroki, dobrze jednak myśleć dalekosiężnie i kupując łóżeczko niemowlęce wybrać takie, które można zmienić w tapczan lub dłuższe łóżko dla starszego dziecka. Zyskuje się w ten sposób model na lata. Podczas urządzania pokoju warto pomyśleć także o tym, aby łóżko posiadało szuflady. Schowana w nich pościel zachowa na dłużej czystość i świeżość, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę, że dziecko biega, skacze, a nieco starsze zaprasza koleżanki i kolegów, z którymi przesiaduje m.in. na łóżku. Poza tym szuflada na pościel oznacza także porządek, a w razie potrzeby można przechowywać w niej inne rzeczy.

Meble dziecięce mogą być również bardzo kreatywne. Dla dziewczynek w wieku przedszkolnym dostępne są łóżka w kształcie domków, zamków, nawet dwupiętrowe, które często posiadają dodatkowe półki i szufladki. Oryginalne wnętrze staje się także praktyczne.


Strefa przechowywania w pokoju dziecięcym

Niezależnie od wieku dziecka, ważne jest stworzenie w pokoju dziecięcym strefy do przechowywania, powinna być ona dostosowana do wieku dziecka. Jest to szczególnie istotne, gdy malec staje się przedszkolakiem i czas uczyć go zachowania porządku we własnym otoczeniu. Gdy pokój dziecka jest mały, szafy o standardowych rozmiarach przytłaczają i tak niewielką przestrzeń. W takiej sytuacji lepiej zainwestować w szafę na wymiar, zabudowującą przestrzeń od podłogi po sufit. Łatwiej w niej podzielić ubrania na ubiór sezonowy, schować zabawki, żeby nie zajmowały pokoju, a w przypadku starszych dzieci można w szafie wydzielić kącik do czytania bądź do pracy z komputerem. Przesuwane drzwi ułatwiają dziecku otwieranie i zamykanie, bez ryzyka przytrząśnięcia sobie palców.

Żeby wykorzystać całkowicie przestrzeń w miejscu pod łóżkiem bądź na tradycyjnej szafie warto postawić pojemniki lub skrzynie albo kartonowe pudełka dopasowane do pokoju chłopca i dziewczynki. Jedno skrzydło szafy można pokryć farbą, uzyskując ciekawy kącik rozrywkowy.


Przestrzeń dla dziecięcej kreatywności

Pokój dziecięcy to miejsce zabaw. To właśnie tutaj odbywają się bale lalek, zabawa w sklep, w lekarza, szkolę, wyścigi, a także to tu rozpędza się jeździk dla rocznego dziecka. To także miejsce, w którym dziecko rozwija swoją wyobraźnię. Warto zadbać przy urządzaniu pokoju o zagospodarowanie przestrzeni kreatywnej. Można ją wydzielić, np. poprzez inny kolor na ścianie albo inny motyw na tapecie. Z uwagi na różnorodność wzorów, tapeta w pokoju dziecięcym ponownie wraca do mody.

W kreatywnym kąciku mogą znaleźć się nie tylko zabawki logiczne, różnego rodzaju sortery i puzzle, lecz także miejsca pomalowane farbą tablicową lub magnetyczną do malowania, rysowania, stolik na farby, kredki czy konstrukcje z klocków. Dziecko może dzięki temu realizować swoje pierwsze pasje. To, jak urządzić pokój dziecka nie jest łatwe, zwłaszcza, gdy jest mały lub wymaga podzielenia na dwoje. Jednak przy obecnie dostępnym wyposażeniu z powodzeniem można to zrobić, tak by był komfortowy dla malucha w każdym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.