Pokój dziecięcy dla chłopca – pokój dziecięcy dla dziewczynki – jakie są podstawowe różnice w aranżacji

Poznaj tajemnicę najlepiej urządzonych dziecięcych pokoików
30 stycznia 2020
Meble dziecięce – 10 wytycznych, o których warto pamiętać
13 lutego 2020

Aranżacja pokoju dziecięcego nie jest prosta. Dzieci wcześnie zaczynają posiadać swoje upodobania. Często chłopcy i dziewczynki mają odrębne zainteresowania, co jest dodatkowym wyzwaniem podczas poszukiwania pomysłów na pokój dla dziecka. Sprawdź, czym może różnic się pokój dla dziewczynki od pokoju dla chłopca.


Pokój dla dziewczynki – jak go zaplanować?

Nie jest regułą, że pokój dziecięcy dla dziewczynki ma mieć różowe kolory, jednak zazwyczaj bywa jaśniejszy, niż pokój chłopięcy. Często rządzą pastelowe kolory, co jest dobrym rozwiązaniem, gdyż są zarówno przyjemne dla oka, jak i neutralne. Jeśli pokój jest mały – poszerzają go optycznie, natomiast ciemne kolory nadawałyby mu wygląd mniej przyjemny oraz ciasny.

W pokoju zazwyczaj centralnym miejscem jest łóżko. Łóżeczko dziecięce dla dziewczynek daje wielkie możliwości wyboru. Dostępne są modele przypominające, np. domek czy zamek. Taki mebel stanowi nie tylko element praktyczny, ale i dekoracyjny, a nawet ozdobny. Łóżka w kształcie zamku posiadają często dół przystosowany do spania, z kolei z boku znajduje się drabinka lub wbudowane stopnie pozwalające wejść na górną część łóżka. Może to stanowić zakątek dla właścicielki pokoju albo dodatkowe miejsce do spania. Ciekawym i dekoracyjnym elementem wyposażenia pokoju dla dziewczynki są kolorowe tipi. W zależności od potrzeb stanowią kryjówkę, plac zabaw z lalkami i pluszakami, miejsce na popołudniową drzemkę albo zabawę w Indian. Wszystko w zależności od dziecięcej wyobraźni. Tipi są praktyczne i lekkie, można przenosić je z miejsca na miejsce w pokoju, jak i pomiędzy pokojami.


Dodatki w pokoju dla dziewczynki

Pokój dla dziewczynki i aranżacje, jakie posiada najczęściej są intensywniej kolorowe, niż chłopięce. Gdy ściany są pomalowane, można je dodatkowo ozdobić naklejkami z wybranymi przez dziewczynkę wzorami. Kwiaty, zwierzęta, postaci z bajek, królewny idealnie nadają się na dekoracje. Tak samo dobrze będą wyglądały firanki z motywami kolorystycznymi. Zwykłe, białe firanki to żadna atrakcja dla malucha, jednak firanki, np. z Myszką Minnie to już zupełnie coś innego. Dla chłopców analogicznie można wybrać firanki bądź rolety z samochodami lub robotami. To zawsze wnosi do pokoju oryginalność oraz zachęca do jego użytkowania. Tak samo duży wybór wzorów dotyczy dywanów albo wykładzin. W pokoju dla dziewczynki dobrze jest zadbać o miękki, wielobarwny dywan do położenia pod stolik, dzięki czemu miejsce na herbatkę z lalkami będzie bardzie eleganckie.

Istotną kwestią są również mebelki dziecięce. W pokoju dla dziewczynki dominują jaśniejsze kolory lub meble z kolorowymi drzwiami. Sklepy oferują całe zestawy mebli dostosowanych rozmiarem do dzieci, które posiadają obudowę, np. białą, a drzwi lub szuflady w różnorodne barwy. Taki pokój od razu wygląda przyjemniej i ciekawiej.


Pokój dla chłopca – co w nim umieścić?

Główną różnicą między pokojem dziewczynki a pokojem chłopca są przede wszystkim kolory. U chłopców częściej aranżacja wnętrza obejmuje błękity, odcienie szarości lub mocniejsze barwy, nawet czerwony, choć nie jest on zalecany dla najmłodszych dzieci. Jest dość agresywny wizualnie i zbyt pobudzający. Kolory mebli bywają bardziej stonowane lub wybierane są brązy albo bardziej klasyczne barwy – połączenia szarości i bieli, czasami nawet czarni i bieli, w zależności od wieku dziecka. Często w pokojach chłopięcych występują łóżka piętrowe, z drabinką, po której chłopiec może się wspinać, czasami znaleźć można także modele posiadające niewielkie zjeżdżalnie. To niezwykła atrakcja, gdy dziecko zamiast zejść z łóżka może zjechać prosto na podłogę. W dalszym ciągu modne są dywany albo wykładziny imitujące pasy ruchu drogowego, szlaki dla samochodów, statków, a nawet rakiet. Zachęca to do zabawy, wystarczy wyciągnąć zabawki szafki albo ze skrzyni do przechowywania. Takie skrzynie są praktyczne, jeżeli chłopiec ma dużą ilość mniejszych zabawek, które na półkach powodowałyby chaos. Dodatkowo, aby zachęcić do sprzątania skrzynia może mieć formę pirackiej skrzyni skarbów, z piracka flagą z czaszką. Będzie wówczas elementem wielu zabaw, tak samo jak tipi. Mnogość kolorów i deseni materiałów, z których są wykonane pozwala nie tylko na stawianie ich w pokojach dzieci niezależnie od ich wieku, ale także w pokoju chłopców. Ułatwia to każdą zabawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.