Meble niemowlęce – o czym należy pamiętać?

Meble dziecięce – 10 wytycznych, o których warto pamiętać
13 lutego 2020
Łóżeczko dziecięce – jakie wybrać? Radzi tata i mama trójki dzieci
27 lutego 2020

Wybór mebli do pokoju dla niemowlaka to niemałe wyzwanie dla rodziców. Absolutną podstawą jest bezpieczeństwo mebli. O czym należy pamiętać wybierając poszczególne meble dla niemowlaka?


Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Meble dla niemowlaka powinny być przede wszystkim bezpieczne. Szukając odpowiednich mebli należy więc koniecznie zwrócić uwagę na to, czy spełniają one normy bezpieczeństwa określone przez Unię Europejską. Każdy mebel powinien przechodzić testy w specjalnych laboratoriach, które wydają później certyfikaty będące dowodem na bezpieczeństwo mebli. Pamiętajmy, że normy bezpieczeństwa są różne w zależności od rodzaju mebli. Inne będą dla łóżeczka, inne dla szafek, a jeszcze inne dla przewijaka.


Łóżeczko dla niemowlaka

Łóżeczko dziecięce to najważniejszy mebel, jaki trzeba kupić. W pierwszym roku swojego życia, niemowlak spędza w nim nawet do 300 dni. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka? Przede wszystkim na gęstość szczebli. Nie można dopuścić do tego, by maluch miał możliwość włożenia główki między szczebelki. Ponadto, trzeba pamiętać o tym, że dziecko będzie rosło i kiedy będzie już starsze, nie uleży już tak spokojnie (wtedy łóżeczko musi być zabezpieczone tak, aby maluch nie był w stanie sam z niego wyjść). Istotna tutaj jest regulacja wysokości materaca.

Przy noworodku materac może być umieszczony wysoko. Będzie to także pozytywne dla kręgosłupów rodziców, którzy nie będą musieli się mocno schylać do dziecka. Jednak w momencie, gdy maluch zacznie sam siadać, a później wstawać w łóżeczku, materac trzeba obniżyć, by dziecko nie wypadło i nie mogło podejmować prób wspinania się w celu opuszczenia łóżeczka.


Bezpieczna kołyska

W przypadku kołyski, podobnie jak w łóżeczku, mamy szczebelki, które muszą być odpowiednio gęsto usytuowane, aby dziecko nie włożyło między nie główki i nie przecisnęło się przez nie, co groziłoby poważnym upadkiem. Ponadto trzeba wiedzieć, jaki rodzaj kołyski najlepiej wybrać. Kołysanie jest tak naprawdę pierwszą aktywnością, jaką doświadcza niemowlak. Stymuluje ono układ przedsionkowy, a co za tym idzie integrację sensoryczną poprzez dostarczanie maluchowi bodźców ruchowych.

Najlepszym kierunkiem kołysania jest góra – dół. Takie kołysanie wspomaga nawet rozwój mowy oraz percepcji słuchowej. Wzmacnia także poczucie bezpieczeństwa, gdyż maluch może skojarzyć je z kołysaniem na rękach przez mamę albo z ruchem odczuwanym jeszcze w łonie matki. Najlepszym wyborem będzie więc kołyska wertykalna, która umożliwia właśnie kołysanie w kierunku góra – dół, a nie tak jak większość klasycznych kołysek, na boki.


Bezpieczne szafki i stoliki

W przypadku szafek i stolików najważniejszą kwestią związaną z bezpieczeństwem jest zaokrąglenie krawędzi, a przede wszystkim rogów. Chodzi oczywiście o to, że dziecko, które już chodzi i biega łatwo może uderzyć o nie głową. Zabezpieczenia mają na celu zminimalizowanie ryzyka powstania urazu w wyniku uderzenia. Roczne już nawet maluchy, które zaczynają chodzić, zaczynają mieć też przeróżne pomysły, włącznie ze wspinaniem się po meblach. Wszelkie szafki i stoliki muszą być zatem także stabilne, aby nie przewróciły się na malucha, który wpadnie na pomysł wspinania się na nie. Nie mogą też być zbyt wysokie, aby maluch, który się na nie wdrapie nie zaliczył poważnego upadku z wysokości.


Inne meble dla niemowlaków

Oprócz wyżej wymienionych podstawowych mebli, przydatne są jeszcze takie rzeczy jak stół do przewijania czy krzesełko do karmienia. Stół do przewijania powinien być przede wszystkim zabezpieczony przed upadkiem dziecka, które będzie się na nim wierciło.

Natomiast krzesełko do karmienia musi być przede wszystkim stabilne, aby maluch wiercąc się w nim nie mógł go przewrócić. Konieczne są także odpowiednie zabezpieczenia uniemożliwiające maluchowi samodzielne opuszczenie krzesełka i wypadnięcie z niego. Krzesełko powinno mieć też szeroki rozstaw nóg, a w przypadku kółek – blokadę, która uniemożliwi dziecku jeżdżenie na nim podczas podawania jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.