Łóżeczko dla bliźniaków – jakie wybrać? Sprawdź porady rodziców bliźniaków.

Łóżeczko dziecięce – jakie wybrać? Radzi tata i mama trójki dzieci
27 lutego 2020
Łóżeczka dla dzieci – 15 informacji, które musisz wiedzieć
12 marca 2020

Perspektywa pojawienia się na świecie bliźniaków to zazwyczaj zaskakująca wiadomość dla rodziców. Nagle wszystko, co planowali dla jednego dziecka, musi stać się podwójne. To nie tylko więcej miłości i radości, lecz także większa wyprawka dla komfortu każdego z maluchów.


Łóżeczko dziecięce – małe czy duże

To, że bliźniaki spędziły razem 9 miesięcy nie oznacza, że zawsze będą chciały być blisko siebie. Owszem, śpiące razem maluchy grzeją się wzajemnie, przytulają czy zapewniają sobie towarzystwo, jednak czas, kiedy mogą spać razem jest krótki. To maksymalnie 4-5 miesięcy, do czasu, kiedy dzieci staną się bardziej ruchliwe i aktywne. Nie jest to zresztą reguła, gdyż bliźniaki mogą w ogóle nie chcieć spać w jednym łóżeczku nawet przez tak niedługi czas.

Rodzice bliźniaków zazwyczaj polecają zakup dwóch łóżeczek dla niemowląt, dla każdego dziecka jednego albo modelu podwójnego, z możliwością przedzielenia go na pół. Wtedy każdy z malców uzyskuje własną przestrzeń. Jest to istotne, gdyż im dzieci starsze, tym chętniej zaczepiają rodzeństwo, chcąc się bawić.

Łóżeczko dziecięce jest niezbędne nawet, jeśli dzieci przez jakiś czas śpią z rodzicami, głównie, gdy są karmione piersią. Zawsze powinny mieć własne miejsce wypoczynku. W przypadku przesypiania nocy z mamą i tatą, warto zainwestować w barierki do dużego łóżka. Zabezpieczą one maluchy przed groźbą upadku.


Rozmiary łóżeczek dla niemowląt

Już zagospodarowanie przestrzeni dla jednego malucha bywa wyzwaniem, dla dwójki staje się to czasami karkołomne. Zazwyczaj ma się z góry określony metraż na wstawienie mebelków dla dzieci. Standardowe modele polecane przez rodziców bliźniąt to przede wszystkim 120cm x 120cm, lecz nie jest to reguła. Zdarzają się modele w sklepach internetowych i stacjonarnych szersze o kilka centymetrów, tj. mające 125 cm x 127 cm. Inną możliwością jest zamówienie u stolarza łóżeczka wedle własnego projektu, zawierającego zarówno miejsce do leżenia, jak i dodatki typu przewijak, szuflada na pościel lub drobiazgi. W takiej sytuacji wymiary można dopasować do swoich potrzeb. Jest to praktyczne w przypadku posiadania nietypowego kształtu pomieszczeń w mieszkaniu lub bardzo małego metrażu. Jednak zamówienie u stolarza należy złożyć znacznie wcześniej, niż kilka dni przed terminem porodu. Czas oczekiwania jest dłuższy.


Kołyski dla bliźniaków

Kołyski niezmiennie kojarzą się z pokojem dziecięcym oraz pomocą podczas usypiania maluchów. Nie inaczej jest w przypadku bliźniąt. Jednak rodzice podwójnych maluchów podkreślają, że chociaż jest to ładna rzecz, a kołysanie pomaga, trzeba się liczyć z krótkotrwałością takiego rozwiązania.

Jeżeli na pierwsze 4-5 miesięcy rodzicom zależy na kołysce, najlepiej zdecydować się na kołyskę dreamer. Nie tylko kołyska posiada stabilne umocowanie i duże rozmiary, najważniejsze jest, że porusza się ruchem wertykalnym góra-dół. Jest to ruch lepszy dla dzieci, naturalny, uspokajający, a jednocześnie wpływający korzystnie na ich rozwój. Dodatkowo znajduje się na podwyższeniu, jest łatwa do poruszania dla leżącego rodzica i pozwala na unoszenie materaca nieco wyżej, zapewniając dziecku bezpieczeństwo przed zakrztuszeniem się.


Łóżeczko dziecięce z dodatkami

Przy dwójce dzieci, jeszcze bardziej niż przy jednym, przydaje się posiadanie łóżeczka dla niemowląt z praktycznymi dodatkami. Rodzice bliźniąt podpowiadają tu przede wszystkim: przewijak czy szuflady i komodę. Można oczywiście rozplanować te elementy w różnych miejscach dziecięcego pokoju, jednak znacznie lepiej logistycznie mieć je wszystkie pod ręką.

Istnieją modele łóżeczek z przewijakiem, jak również z wbudowanymi szufladami, a nawet komodą. W łóżeczkach dla bliźniaków częściej można zobaczyć szuflady. Dodatkowe elementy, np. pojemnik na pieluszki można zawiesić na ramie łóżeczka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.