Łóżeczka dla dzieci – 15 informacji, które musisz wiedzieć

Łóżeczko dla bliźniaków – jakie wybrać? Sprawdź porady rodziców bliźniaków.
5 marca 2020
Kołdra obciążeniowa dla dzieci
19 marca 2020

Dla niemowlęcia łóżeczko to podstawowy mebel. Miejsce, w którym spędza większość swoich pierwszych dni i miesięcy. Z tego powodu nie można ani oszczędzać na łóżeczku, ani kupić pierwszego lepszego mebla. Niezbędne jest rozważenie wszystkich „za i przeciw”, aby zapewnić maluchowi łóżeczko niemowlęce idealnie przystosowane do jego potrzeb.

 1. Normy bezpieczeństwa łóżeczka
  Wszyscy rodzice chcą, żeby ich dziecko miało piękne meble niemowlęce, jednak piękno nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego konieczne jest sprawdzenie wszystkich atestów posiadanych przez łóżeczko dla niemowlęcia. Przed zakupem, niezależnie od tego, czy jest to zakup przez Internet czy w sklepie stacjonarnym, należy sprawdzić zgodność certyfikatów łóżeczka z europejską normą. Przede wszystkim z normami PN-EN 716-1:1999 i PN-N 1130-1-2001.
 2. Wielkość łóżeczka dla niemowlaka
  Istotne jest również wzięcie pod uwagę rozmiaru łóżeczka. Kupienie niewielkiego, na wymiar nowonarodzonego malucha poskutkuje tym, że za miesiąc potrzebne będzie nowe. Znacznie korzystniejsze będzie łóżeczko dla dziecka większe, wystarczające na 2-3 lata bezpiecznego spania. Dobrze sprawdzą się modele z ruchomymi elementami, które po okresie niemowlęctwa pozwalają przerobić łóżeczko, np. na niewielki tapczanik dla przedszkolaka. Wybierając rozmiar trzeba wziąć pod uwagę również wielkość pokoju dziecięcego, w którym poza miejscem do spania powinna być także szafka, fotel czy miejsce do zabawy.
 3. Możliwość regulowania wysokości łóżeczka
  Łóżeczko rosnące wraz z dzieckiem to świetny pomysł, tak samo jak wszelkie możliwości regulacji mebla. Łóżko z regulacją wysokości jest korzystne szczególnie dla rodziców. Dostępne modele posiadają różne rodzaje regulacji, jednak najlepiej sprawdza się trzystopniowa. W zależności od wieku dziecka można je dostosowywać do malucha leżącego, siedzącego, raczkującego i chodzącego. Zazwyczaj możliwość regulowania wiąże się z możliwością zmiany łóżeczka wraz ze wzrostem dziecka na większe łóżko, nawet z pojemnikiem na pościel.
 4. Szczebelki w łóżeczku dla niemowlaka
  Istotnym elementem łóżeczka dziecięcego są szczebelki. Przed zakupem należy zainteresować się możliwością ich wyjmowania, jak również rozstawem (żeby dziecko było bezpieczne optymalny rozstaw to nie mniej niż 6 cm i najlepiej nie więcej, żeby dziecko nie próbowało wychodzić). Z kolei wyjmowane szczebelki pozwalają chodzącemu dziecku swobodnie wchodzić i wychodzić. Bez tej możliwości maluch próbowałby robić to górą, a to zawsze jest niebezpieczne, niesie za sobą ryzyko bolesnego upadku. Nie należy obawiać się, że łóżeczko z wyjmowanymi szczebelkami będzie droższe, gdyż obecnie ceny są porównywalne z łóżeczkami o stabilnych szczeblach.
 5. Szuflada w łóżeczku dla niemowlaka
  Dodatki w łóżeczku mogą być różne, lecz warto spojrzeć na nie przez pryzmat funkcjonalności. Łóżeczko dziecięce z szufladą jest takim jej przejawem. Polecane są przede wszystkim modele z szufladami o rozmiarach 120×60, które pomieszczą dziecięcą pościel albo niezbędne akcesoria. Przy niemowlaku należy mieć pod ręką wiele rzeczy. Dodatkowo szuflada pozwoli na zaoszczędzenie miejsca. Jednocześnie taką samą zaletę ma łóżko dziecięce z przewijakiem oraz komodą w jednym meblu. Nie tylko łatwiej o zagospodarowanie pokoju, lecz także o skompletowanie pod ręką niezbędnych gadżetów. Minusem jest jedynie wyższa cena, niż w przypadku standardowego łóżeczka.
 6. Wykonanie łóżeczka dla niemowlaka
  Certyfikaty bezpieczeństwa to jedno, istotne jest również wykonanie łóżeczka oraz jego jakość. Należy sprawdzić, czy na pewno jest wytrzymałe, solidne i stabilne. Dziecko bardzo krótko będzie leżało w nim w bezruchu, wraz z kolejnymi miesiącami zacznie poruszać, się, skakać czy chodzić po nim.
  Łóżeczka drewniane są jednymi z bardziej wytrzymałych, a to tego bezpiecznych, jeśli oczywiście drewno jest prawidłowo przygotowane. Jeśli do jego pomalowania została użyta farba lub lakier, warto sprawdzić, czy nie zaszkodzi dziecku, które będzie go dotykało, zarówno rękami, jak i ustami. Oczywiście konieczne jest unikanie łóżeczek z małymi detalami oraz niebezpiecznymi krawędziami.
 7. Wzory na łóżeczku – atrakcyjne wizualnie
  Choć wybierając meble niemowlęce nie stawia się na wygląd, to jednak nie należy go całkiem pomijać. Łóżeczko dla niemowlaka nie powinno być smutne, brzydkie, byle jakie wizualnie.
  Najlepiej, gdy pasuje do wystroju całego pokoju, posiada przyjemny dla oka kolor, najlepiej neutralny: biel, beż, jasną szarość lub pastelowe odcienie różu bądź błękitu. Nada to pokojowi przyjemny, spokojny wygląd. Dodatki do łóżeczka lub kołyski, np. wiszące zabawki mogą być bardziej wyraziste, co stymuluje rozwój maluszka.
 8. Ciekawe dodatki do łóżeczka dla niemowląt
  W sklepach internetowych można znaleźć liczne dodatki do łóżeczka dla dziecka, których zakup warto rozważyć. Część z nich ma funkcję dekoracyjną i rozrywkową, część dodatkowo praktyczną. Bardzo dobrym pomysłem są ochraniacze na szczebelki łóżeczka – zabezpieczą dziecko przed uderzeniem, kiedy zacznie turlać się i siadać. Przydadzą się również kolorowe przyborniki do zawieszenia przy łóżeczku albo kołysce czy kolorowa pościel, np. w zwierzątka, karuzela nad łóżeczko oraz zabawki do umieszczenia na brzegach mebla (dla urozmaicenia maluchowi czasu między drzemkami). Powodzeniem cieszą się także baldachimy, choć ich funkcja jest wyłącznie dekoracyjna.
 9. Wygodny materac
  Materace zazwyczaj sprzedawane są osobno, chociaż zdarzają się łóżeczka z nimi, nieco droższe. Kupno materaca dla niemowlaka jest istotnym elementem, gdyż dziecku musi być wygodnie i bezpieczne. Tak, jak łóżeczko, materace powinny być sprawdzone pod kątem posiadanych atestów oraz certyfikatów, w tym do wykorzystanych materiałów. W materacu dla dzieci nie powinny znaleźć się tkaniny niebezpieczne. Godne polecenia są przede wszystkim materace kokosowe, z matą lnianą albo łuską gryczaną. Jednocześnie nie należy kupować dziecku za miękkiego materaca, ponieważ to nie służy kręgosłupowi malucha.
 10. Kołyska zamiast łóżeczka
  Łóżeczko dla niemowlaka posiadające szczebelki i ewentualnie szufladę to tylko jedna z możliwości. Bardzo polecane są kołyski dla dzieci, szczególnie najmłodszych, kilkumiesięcznych. Kołyski zarówno ustawione w pokoju dziecięcym, jak i w pokoju rodziców są stabilne, łatwe do wprawienia w ruch i dają dziecku poczucie bezpieczeństwa.
 11. Ruch kołysek dla dzieci
  Istnieje możliwość wybrania modelu kołyski o konkretnym ruchu. Większość nadal pozostaje przy standardowym kiwaniu się na boki, na ich tle wyróżnia się kołyska dreamer. Porusza się ruchem wertykalnym, bardziej naturalnym dla dziecka, znanym mu jeszcze z życia płodowego. Dodatkowo jest to ruch stymulujący pracę mózgu dziecka.
 12. Pościel do łóżeczka dla niemowlaka
  O ile materace czasami są w komplecie, o tyle łóżeczko dziecięce z pościelą raczej nie występuje. Należy ją wybrać samodzielnie, dbając o to, aby materiał był bezpieczny, miękki i nie powodował alergii. Kołdra nie powinna obciążać drobnego ciała malucha. W pierwszych 2-3 miesiącach życia, wielu rodziców nie stosuje poduszek, chociaż w sklepach można znaleźć modele lekko uniesione, które pozwalają utrzymać główkę niemowlaka nieco wyżej, niż resztę ciała.
 13. Model kołyski dla dziecka
  Poza ruchem kołyski istotny jest także jej kształt. Okrągłe, eliptyczne kołyski wyglądają ładnie, a wręcz uroczo, lecz na dłuższy czas są niepraktyczne. Dziecko szybko z niej wyrośnie. Lepiej sprawdzą się modele prostokątne, jak kołyska dreamer, które zapewniają spokojny sen na dłużej. Na rynku coraz częściej pojawiają się również kołyski, które w odpowiednim czasie można przerobić na łóżko dla większego dziecka.
 14. Łóżeczko dla dziecka z przewijakiem
  Praktycznym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym jest łóżeczko z przewijakiem. Posiadanie go pod ręką ułatwia zmianę pieluszki, szczególnie w nocy. Dzięki temu nie przenosi się malucha z miejsca na miejsce, nie rozbudza się go przesadnie. Przewijaki posiadają możliwość odczepiania ich i przesuwania po krawędzi mebelka.
 15. Koszt zakupu łóżeczka dziecięcego
  Ceny mebli dziecięcych, w tym łóżeczek są bardzo zróżnicowane. W zależności od możliwości finansowych można kupić model za 200 zł, także i za 2500 złotych. Wiele zależy od modelu, producenta, a przede wszystkim dodatków. Łóżeczka dla niemowlaków z przewijakiem, komodą, szufladą lub możliwością zmiany tapczan są znacznie droższe od standardowej wersji ze szczebelkami i bez materaca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.