Kołdra obciążeniowa dla dzieci

Łóżeczka dla dzieci – 15 informacji, które musisz wiedzieć
12 marca 2020
Chcesz wiedzieć, jak dobrze wybrać łóżeczko dziecięce lub przerobić łóżeczko dziecięce?
26 marca 2020

Kołdra dla dziecka jest ważnym elementem wyposażenia łóżeczka. Łóżeczko dziecięce to miejsce pobytu malucha przez długie godziny. Musi być wygodne i komfortowe, a dziecko, zwłaszcza małe, wyczuje i zareaguje na każdy nawet najmniejszy dyskomfort. Coraz częściej polecane przez specjalistów są tak zwane kołdry obciążeniowe. Co to takiego, kiedy może się przydać i na co zwrócić uwagę wybierając taką kołdrę dla dziecka?


Czym jest kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa jest nazywana także kołdrą sensoryczną. To najchętniej polecany produkt terapeutyczny dla dzieci z problemami z integracją sensoryczną. Każdy rodzic, który zauważa u swojego dziecka zaburzenia psychofizyczne (ADHD, zespół Downa, autyzm, zespół Aspergera), problemy z koncentracją, nerwowość lub jakikolwiek dyskomfort wynikający z odbieranych bodźców lub pojawianiem się nowych sytuacji w jego życiu, powinien rozważyć zakup takiej kołdry, gdyż może okazać się ona bardzo pomocna.


Jak działa taka kołdra obciążeniowa?

W czasie snu dziecka wywołuje delikatny nacisk na jego ciało, co prowadzi do stymulowania układu proprioceptywnego, który jest odpowiedzialny za czucie głębokie (chodzi o zmysł orientacji dotyczący ułożenia ciała). Receptory układu proprioceptywnego zlokalizowane są w mięśniach i ścięgnach, dzięki czemu wiadomo, jak ułożone jest ciało. Powoduje to zwiększenie świadomości ciała, rozluźnia, uspokaja oraz zmniejsza uczucie lęku i niepewności. Umiejętności te są niezbędne człowiekowi w codziennym życiu, gdyż bez nich nie byłby w stanie wykonać żadnej, nawet najprostszej czynności.


Jak korzystać z kołdry obciążeniowej?

Najczęściej kołdra sensoryczna jest używana podczas codziennego odpoczynku. Warto przykrywać nią malucha nie tylko w nocy na czas snu, ale także podczas krótszych drzemek czy odpoczynku w ciągu dnia. Dodatkowo warto wykonywać zabawy i ćwiczenia zalecane przez terapeutę, dzięki czemu efekty terapii będą jeszcze lepsze. Kołdra obciążeniowa działa na ciało wyciszająco i uspokajająco.

Rezultaty zauważalne są już po pierwszym użyciu kołdry. Dziecko dzięki kołderce sensorycznej lepiej i głębiej śpi, dzięki czemu budzi się później bardziej wypoczęte i zrelaksowane.


Na co zwrócić uwagę wybierając kołdrę dla swojego dziecka?

Kołdra obciążeniowa będzie dawała najlepsze efekty tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio dobrana dla korzystającego z niej dziecka. Przede wszystkim musi pasować do jego wzrostu i wagi. Od wagi użytkownika, a także zaleceń terapeuty uzależnionej jest potrzebne obciążenie kołdry. Dodatkowymi zaletami kołder sensorycznych jest to, że uszyte są z najlepszej jakości materiałów, które są także antyalergiczne.

Najczęściej jest to bawełna. Wypełniane są specjalnym antyalergicznym materiałem. Każda kołdra sensoryczna powinna być dodatkowo wzmocniona wewnątrz, aby nie było możliwe jej uszkodzenie i dostęp do wypełnienia. To byłaby bardzo niebezpieczna sytuacja, gdyż maluch mógłby połknąć elementy wypełnienia, które by wypadły. Wybierając kołdrę dla swojego małego sensoryka należy koniecznie sugerować się także jego odczuciami. Dla dziecka z nadwrażliwością wzrokową trzeba wybrać kołderkę o odpowiednim kolorze, który powinien być dostosowany do potrzeb dziecka i najlepiej jednolity, pastelowy (nie może być ostry i rażący), aby w żaden sposób nie pobudzał maluszka.

Wielu rodziców ma obawy przed stosowaniem takiej kołdry z racji tego, że jest nieco grubsza niż zwykłe. Obawiają się oni czy maluchowi nie będzie pod nią zbyt gorąco. Tymczasem kołdry sensoryczne mogą być używane przez cały rok, również w lecie podczas upałów. Dzięki temu, że są wyprodukowane z samych naturalnych materiałów, nie przegrzewają organizmu.


Gdzie można kupić taką kołdrę sensoryczną?

Przede wszystkim w specjalistycznych sklepach z produktami terapeutycznymi, ale także w sklepach z pościelą i produktami dla dzieci. Kołdry tego typu można znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych, takich jak IKEA, jak i w internecie. Przez internet da się kupić kołdry sensoryczne na stronach producentów bądź sklepów specjalistycznych z produktami terapeutycznymi, jednak dostępne są także nawet na Allegro. Ceny kołder sensorycznych wahają się w przedziale od kilkudziesięciu do nawet ponad dwustu złotych. Są więc droższe od zwykłych kołder, ale warto zapłacić więcej za przywrócenie dziecku spokoju, odpowiedniego wypoczynku i poprawianie jego integracji sensorycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.