Ciekawi Cię, jakie elementy są niezbędne w pokoiku Twojego dziecka?

Jak wybrać pościel dla dziecka oraz krzesło do biurka dla dziecka?
11 grudnia 2019
Jak przerobić łóżeczko dziecięce, by najlepiej spełniało swoją funkcję?
11 grudnia 2019

Pokój dziecięcy jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu dla Twojej pociechy. Trzeba więc zadbać o jego odpowiednie wyposażenie. Jakie elementy są niezbędne w pokoju dla dziecka? Jak urządzić pokój dziecięcy dla dziewczynki, a jak pokój dla chłopca?


Co trzeba wziąć pod uwagę urządzając pokój dla dziecka?

Urządzając pokój dla dziecka, należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii. Po pierwsze: wielkość pomieszczenia. Dobór mebli i innych rzeczy musimy uzależnić od wielkości pokoju. Mały pokój dziecięcy pomieści mniej elementów i warto też wybierać mniejsze. Kolejną istotną kwestią jest liczba dzieci. Trzeba pamiętać, że jeśli urządzamy pokój dla bliźniaków, wszystkie elementy są podwójne, a więc pomieszczenie musi być większe. Duże znaczenie przy aranżacji pokoiku ma również płeć dziecka. Inaczej urządzimy pokój dla dziewczynki, a inaczej dla chłopca, zarówno kolorystycznie, jak i pod względem wyposażenia.


Najważniejsze elementy w pokoju dziecięcym

W pokoju dla dziecka musi znaleźć się kilka rodzajów elementów. Ich ilość będzie zależna od wieku malucha. O ile kilkumiesięcznemu niemowlakowi wystarczy łóżeczko, kołyska i wózek, o tyle większemu maluchowi, który już spędza więcej czasu poza łóżeczkiem niż w nim, potrzebne będą także elementy służące do zabawy. Wybierając meble i inne rzeczy do pokoju dziecięcego należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem. Wszystko musi być bezpieczne dla malucha. Jakie elementy powinny obowiązkowo znaleźć się w pokoju dziecięcym?

  • Łóżeczko – to element najważniejszy. Najczęściej łóżeczka są drewniane lub białe. Trzeba także pamiętać o odpowiednim materacu oraz pościeli. Na rynku dostępne są różne rodzaje łóżek – na przykład stojące na nóżkach, jeżdżące na kółkach czy kołyski. Dobrym wyborem będzie kołyska DREAMER, która jest kołyską wertykalną, poruszającą się w przód i w tył, co jest najbezpieczniejszym ruchem dla dziecka.
  • Jeździk i bujak – to kolejne niezbędne elementy, zapewniające maluchowi dobrą zabawę. Jeździk to zabawka, w której sadza się dziecko i może jeździć sobie po pokoju. Bujak natomiast to zabawka, która pozwala robić to, co maluchy lubią najbardziej – bujać się i kołysać. Dobrym pomysłem tutaj jest konik na biegunach.
  • Tipi – namiot to kolejna rzecz, dzięki której maluch nie będzie się nudził. Dzieci lubią czasem schować się przed całym światem. Taki namiocik z poduszeczką, kocykiem i przytulanką w środku będzie jednym z ulubionych miejsc brzdąca. W sklepach można kupić bardzo różnorodne kolorystycznie namioty, ale warto zwrócić także uwagę na uniwersalne tipi BOHO lub biały.
  • Zabawki i przytulanki – bez tego w pokoju dla dziecka się nie obejdzie. Wybierając zabawki dla malucha należy stawiać przede wszystkim na ich bezpieczeństwo. Warto stawiać na ręcznie wykonane przytulanki z bezpiecznych materiałów. Oprócz przytulanek w pokoju dziecka nie może zabraknąć miękkiej piłki, klocków i wszelkich innych zabawek, szczególnie sensorycznych;
  • Szafki i koszyki – na ubranka, buciki czy w końcu chociażby zabawki. Wszystko musi mieć swoje miejsce i być łatwe do odnalezienia, przez mamę i przez dziecko.

Pokój dla chłopca i dziewczynki

Wiadomo, że inaczej urządzimy pokój dla chłopca, a inaczej dla dziewczynki. Różnica tkwi już w samych kolorach. Pokój dziewczynki zazwyczaj będzie w odcieniach bieli i różu, a chłopięcy w odcieniach niebieskiego. Uniwersalnym kolorem pasującym do pokoików dla dzieci obu płci jest biel. Warto postawić na biały pokój w przypadku bliźniaków dwujajowych o różnej płci. Ściany pokoju może zdobić tapeta z dodatkowymi elementami, na przykład kwiatkami, motylkami, gwiazdkami czy misiami. Tak samo pościel w łóżeczku czy kocyk może mieć takie elementy. Dla chłopców idealnie sprawdzą się samochodziki. Jeśli chodzi zaś o zabawki, to w pokoju chłopca nie może zabraknąć samochodzików i klocków, a także o wiele lepiej sprawdzi się jeździk niż bujak. Dziewczynka zaś będzie raczej wolała konika na biegunach niż jeździk. Ewentualnie można zainwestować w jedno i drugie. W pokoiku dziewczynki nie może za to zabraknąć misiów i lalek. Domek dla lalek to marzenie niemal każdej dziewczynki.

Urządzanie pokoju dla dziecka nie jest takie proste, jak może się wydawać. Jest to spore wyzwanie. Pokoik musi być nie tylko komfortowy dla malucha, ale także bezpieczny. Pamiętajmy też o tym, że niemowlak szybko wyrośnie ze swojego łóżeczka i innych rzeczy, które trzeba będzie z czasem zmienić na takie dla większej pociechy. Warto więc tak zaaranżować pokój, aby wystarczyło tylko wymienić łóżeczko, a nie za chwilę ponownie remontować całe pomieszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.